Členové Unie malých a středních podniků (SME) dnes ve svém prohlášení vyzvali Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby v co nejkratší době navrhlo takové změny, které striktně zakážou stánkový prodej tvrdého alkoholu a výrazně zpřísní kontroly výrobců a prodejců ze strany státu. Podnikatelé zároveň vyjádřili obavy z eventuální dlouhodobé prohibice, která by mohla být pro řadu z nich likvidační, a naopak by posílila černý trh.
„Plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu chápeme jako preventivní krok, který výrazně přispěl k vyšší informovanosti obyvatel o nebezpečí možného požití metanolu. Nyní očekáváme, že orgány státní správy v nejbližších dnech představí konkrétní kroky vedoucí k posílení kontroly nad výrobou a prodejem alkoholu, a zároveň dojde k odvolání prohibice,“ říká předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Zákaz prodeje tvrdého alkoholu znamená pro státní kasu výpadek příjmů v řádech desítek milionů denně. Ohrožuje přitom hlavně poctivé výrobce a prodejce. „Pokud by prohibice netrvala týdny ale měsíce, znamenalo by to existenční problémy pro řadu drobných výrobců a stejně tak pro provozovatele restauračních zařízení. Náhlý výpadek příjmů může některé z nich přivést až krachu,“ varuje Šeich.
Podnikatelé se tak shodují se zástupci Potravinářské komory ČR, kteří již dříve uvedli, že stávající stav souvisí velmi úzce s nedostatečnou kontrolou výroby a prodeje alkoholických nápojů orgány státní správy, resp. jejich soustředěním se zejména na kontrolu legálních producentů. Problémem jsou také nevyjasněné kompetence mezi jednotlivými orgány státního dozoru, kdy není jednoznačně stanoveno, kdo je za kontrolu zodpovědný.
Mgr. David Šeich, předseda Unie malých a středních podniků ČR