Členové Unie malých a středních podniků (SME) uvítali, že zákonodárci dnes projednali v prvním čtení ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti. Pokud se tuto normu, často nazývanou jako finanční ústavu, podaří přijmout, posílí se tak kredit České republiky v očích zahraničních investorů.
„Projednávaný zákon vnímáme jako velkou šanci, jak dát okolí signál, že jsme připraveni podnikat zodpovědné kroky vedoucí k stabilitě naší ekonomické situace. Vzhledem ke špatné kondici veřejných rozpočtů většiny evropských států by to pro české podnikatele znamenalo velkou konkurenční výhodu,“ uvádí předseda SME David Šeich. Systém podobný nynějšímu návrhu již delší dobu finguje i v ostatních evropských zemích. Dobrým příkladem jsou například Německo, Rakousko, Švýcarsko či Polsko.
Dnešní návrh finanční ústavy svou myšlenkou vychází z návrhu, který vznikl před více než deseti lety. Česká republika tehdy začala připravovat tento projekt bezprostředně po zavedení Paktu stabilitu a růstu v roce 1999, dlouho před jeho významnou revizí na ESM v roce 2011, která je mu velmi podobná. Svým způsobem tak ČR měla velmi významný náskok oproti všem dalším státům, který bohužel promeškala. Není se tedy co divit, že podnikatelé celý legislativní proces bedlivě sledují. Jeho nepřijetí by totiž znamenalo další těžkou ránu už v tak napjaté době.
Mgr. David Šeich, předseda Unie malých a středních podniků ČR